Pohánka – kúsok zdravia na tanieri

 

pohanka, tatarka

       Vedeli ste, že pohánku bežne volajú aj tatarka? Táto netypická obilnina sa pôvodne pestovala v oblastiach strednej a juhovýchodnej Ázie, odkiaľ sa rozšírila aj do Európy, kde ju vtedy konzumovali najmä chudobné vrstvy obyvateľstva.

V niektorých krajinách Európy sa tento „všeliek“ pestuje iba ako krmivo, v iných si ju zas nevedia vynachváliť práve pre jej liečivé účinky.

Viete niečo o vitamíne P? Pohánka je totiž najlepším prírodným zdrojom významného flavonoidu rutínu.

Keďže neobsahuje lepok, patrí medzi významnú surovinu pri výžive celiatikov, svojím zložením je však vhodná aj pre diabetikov, tehotné ženy i malé deti. Obsahuje totiž vápnik, fosfor a draslík – minerály dôležité pre rast kostí, ďalej horčík, železo, vitamíny B1, B2, C a E, a veľa dôležitých aminokyselín.

 

pohanka, tatarkaUž v prírode pri pestovaní nám pohánka naznačuje, aké budú účinky rutínu aj v našom tele. V samotnej rastline totiž chráni vodné kapiláry pred ich porušením vonkajšími vplyvmi. Podobne účinkuje aj v ľudskom organizme – zvyšuje pružnosť steny ciev a utesňuje ich. To však nie je ani zďaleka všetko, konzumácia pohánky významným spôsobom zlepšuje stav imunitného systému, pomáha regulovať krvnú zrážanlivosť napríklad pri hemoroidoch, významne napomáha pri problémoch s kŕčovými žilami, reguluje obsah cholesterolu v krvi, má priaznivý vplyv na srdce, pečeň, cievy a tráviace orgány. Odporúča sa tiež pri žalúdočných alebo dvanástnikových vredoch, črevných nádoroch a mnohých chorobách tráviaceho traktu.

Zaujímavý je fakt, že pohánka by sa mala konzumovať najmä v zimných mesiacoch, dodáva totiž telu dostatok energie.

Rutín - Wikipédia

Rutín je flavonoid rastlinného pôvodu, pomáha k zníženiu nadmernej priepustnosti krvných kapilár pri vysokom krvnom tlaku a má antioxidačný účinnok.

Read this on sk.wikipedia.org >

Pohánka jedlá - Wikipédia

Pochádza zo Strednej Ázie. V Európe sa v niektorých krajinách pestuje ako krmovina a v Nemecku a Rakúsku ako liečivá rastlina. Pohánka má červenkastú, dutú, vzpriamenú, málo vetvenú byľ. Listy sú srdcovité. Kvety sú v úžľabných súkvetiach, majú päťpočetné, zelenkavé okvetie (niektoré formy majú ružovkasté, biele, zriedkavo červenkasté okvetie).

Read this on sk.wikipedia.org >

Naše zdravé tatarčané pirohy z pohánky

a poctivé plnky vo vnútri. Ochutnajte!

Slivkovo lekvárové tatarčané pirohy

16. januára 2016

Džemové tatarčané pirohy

16. januára 2016

Kapustové tatarčané pirohy

16. januára 2016

Tvarohové tatarčané pirohy

16. januára 2016

Zemiakovo syrečkové tatarčané pirohy

16. januára 2016